Aký by to bol život, ak by v ňom vládla myšlienka: „Človek nie je problém. Problém je problém“.

Čo by sme si z tohto priestoru tvorili a ako by sme na seba nazerali? Bolo to by tam viac lásky, porozumenia? Ako by sme k sebe pristupovali.

Tak poďme pekne po poriadku. 

V bežnom živote často počúvame slová : „ On je zlé dieťa, neposlušný, problémový žiak.“ 

„ Kamarátka je depresívna“ 

„Som zbytočný, k ničomu“

„Naša spoločnosť je beznádejná“

Sú to výroky, ktorými označujeme skutočnosť o osobe alebo situácii. V týchto označeniach môžeme silno vnímať, že človek je problém a asi aj vy cítite akú silu nemennosti to prináša. Jednoducho to tak je, často sa „s týmito pravdami stotožníme“ a uveríme pravde o nás. A kam smerujeme svoju pozornosť, tam prúdi energia, to rastie. S týmto hláskom v pozadí na seba často pozeráme napr. ako na neschopného, bojazlivého, nedarí sa nám v živote a veľa udalostí v živote nám potvrdzuje túto pravdu. Nie je jednoduché sa vymaniť z takéhoto náhľadu na seba. Najmä, ak sa my alebo druhého vnímame ako problém. Je to príliš blízko nás a preto treba vytvoriť priestor medzi nami problémom. To nám prináša možnosť zmeny, ktorá nie je pre nás ohrozujúca. V predchádzajúcich výrokoch je dominantné, že osoba je problém. Na označenie osoby alebo situácie používame prídavné mená : zlá matka, neschopný človek, najhoršia trieda …. V tomto pohľade na seba prichádza celý balíček emócií, myšlienok a následného správania. Samozrejme všetko v súlade s našim presvedčením. Zmena náhľadu je nevyhnutná. Pozrite na nasledujúce tvrdenia :

 „Toto dieťa sa často dostáva do ťažkostí, je pre neho náročné spĺňať všetky školské pravidlá“

„Kamarátku navštívila depresia najmä v poslednom období, po strate jej blízkej osoby.“ 

„Pocit zbytočnosti prichádza najmä, ak som sám.“

„Nájsť nádej  v spoločnosti  môže byť ťažké, najmä ak je naokolo cítiť veľa napätia.“

Ako na Vás pôsobia? Je tam určite viac ľahkosti. Mizne pocit, že ja som problém a prichádza dôvera, že s tým môžem niečo urobiť. Môžeme preskúmať problém z bezpečnej vzdialenosti a meniť si vzájomný vzťah. Dokonca si môžeme vyberať cestu čo s ním budeme robiť : opustiť problém, odísť od neho, vyjsť z tieňa problému, prevychovať problém, zobrať svoj život do vlastných rúk, podkopať, podlomiť alebo oslabiť problém, zbaviť ho sily. A to je dôležité, oslobodiť sa z područia ťažkostí. Prvý krok je urobiť medzi nami priestor a ten sa nám podarí, že zmeníme vyjadrovanie, slová. Nie sme svojimi problémami. Problém je problém. My sme ďaleko viac.  Je čas urobiť zmenu . Ako ju vnímate vo svojom každodennom živote. Čo Vám priniesla ?

Neexistuje žiadna iná skutočnosť než tá, ktorú máme v sebe.

Hermann Hesse